קבל עדכונים מMy Vacation

בשנת 1492 ציוותה המלכה איזבלה הראשונה ביחד עם בעלה המלך פרדיננד השני על אזרחי ספרד היהודים להתנצר או לעזוב את ארצם. היהודים שבחרו להישאר אכן התנצרו או שהם המשיכו לשמור על יהדותם בסתר – ואלו מוכרים לנו כיום בשם אנוסי ספרד. היהודים שבחרו לעזוב נקראו מגורשי ספרד ולאחר זמן מה מספרם גדל עוד יותר כאשר גם פורטוגל גירשה את היהודים מתחומה. יהודי ספרד ופורטוגל נפוצו לכל עבר לאורך שנות הגירוש, סבלו מתלאות שונות ומאובדן משמעותי של רכוש. את צאצאיהם ניתן למצוא באירופה, באפריקה, באגן הים התיכון וכיום, כמובן – גם כאן בישראל. חלק מהישראלים אפילו אינם מודעים לכך שהם צאצאים ליהדות ספרד מכיוון שהמשפחה עברה בארץ או בארצות נוספות והיגרה לישראל משם.

פיצוי בצורת דרכון

בעידן שלנו מדינות רבות מנסות לתקן את עוולות העבר, ואין כל ספק שלמגורשים נגרם עוול של ממש. לפני שנים מעטות ספרד ואחריה גם פורטוגל פתחו בהליכי חקיקה שנועדו לאפשר לצאצאי המגורשים קבלת אזרחות במדינות שמשפחותיהם גורשו מהן לפני שנים רבות כל כך. הוצאת דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי הפכה לאפשרות של ממש עבור יהודים שחלקם אפילו אינם מודעים לכך. הדרכונים הללו הם פתח של ממש לעולם: דרכון של האיחוד האירופאי הוא משאת נפש נחשקת, ולא במקרה. נושא דרכון כזה רשאי להתגורר, לעבוד וללמוד במדינות האיחוד. הדרכון פותח הזדמנויות שאין לישראלי מהשורה להשקעות בנדל”ן ולפעילות עסקית. וכמובן – ישנן גם הקלות בדמות תנועה חופשית ברחבי אירופה ופטור מהצורך בויזה למדינות רבות. אין צורך להסביר יותר מכך לגבי היתרונות הנשקפים מקבלת דרכון כזה עבורכם ועבור בני משפחתכם.

כדי לברר אם הנכם זכאים לקבלת דרכון ספרדי או דרכון פורטוגלי אפשר להתחיל לצאת למבצע ניחושים ובירורים ממושך ומורכב, שבסופו הליך בירוקראטי שדורש בקיאות של ממש בחוקים הרלוונטיים. מרבית הישראלים שמחליטים לעשות את הבירור ולהשיג את הדרכון יפנו לעזרת עורכי דין מקצועיים שמתמצאים היטב בתחום ויישענו על הניסיון הרב שהם צברו. חשוב לציין שהחוקים הם חדשים יחסית והם ממשיכים לעבור שינויים, כך שלמומחיות ולשליטה בתחום יש ערך של ממש. כאמור, ישראלים רבים אינם יודעים אם הם צאצאים למגורשי ספרד, ושם המשפחה הוא מקום טוב להתחיל ממנו. ניתן למצוא ברשת רשימה של שמות שהיו מקובלים בקהילות ספרד ופורטוגל ואם שמכם מופיע שם כדאי מאד לצאת לדרך ולפעול להשגת הדרכון.

תגיות:

אפשרות התגובות נחסמה.