קבל עדכונים מMy Vacation

מהי משכנתא

משכנתא היא הלוואה גדולה לטווח הרחוק הניתנת על ידי הבנק או על ידי חברות גדולות בריבית נמוכה יחסית לצורך רכישת דירה, בית או כל נכס אחר. החזרת משכנתא נעשית בשלבים לאורך שנים על פי יכולתו הפיננסית של לוקח ההלוואה. לקיחת משכנתאהיא דבר מומלץ בדרך כלל וישראלים רבים מבקשים משכנתאות, כיוון שהם מעדיפים השקעה לטווח ארוך שבסופו יהיה ברשותם נכס פרטי, מאשר לבזבז במשך שנים כספים רבים על שכר דירה שלא תהיה שייכת להם לעולם.

תנאים ללקיחת משכנתאות

לא כל אחד יכול לקחת משכנתא וכדי שהבנק יאשר לכם הלוואה ארוכת טווח יש לעמוד במספר תנאים. להלן התנאים העיקריים:

1)      הון עצמי- הבנק לא יתן לכם בדרך-כלל את הסכום המלא שתצטרכו למען רכישת הנכס. כדי לקבל משכנתא תצטרכו הון עצמי של לפחות 30% מעלות הנכס.

2)      ביטוחים- הביטוח הראשון שיש לעשות הוא ביטוח לנכס שיעזור במקרה של שריפה, רעידת אדמה או בכל מקרה אחר שיגרום נזק טוטלי לנכס. הביטוח השני הוא ביטוח חיים ללוקח ההלוואה, על מנת שהבנק לא יפסיד את כספו במקרה של מוות.

3)      ערבים- כדי לקחת משכנתאות יש להציג בפני הבנק שני ערבים שאליהם ניתן לפנות במקרי חירום בהם בעל ההלוואה מתקשה לעמוד בהתחייבויותיו. חשוב לזכור כי משכנתאותאינן דבר בלתי הפיך. במהלך השנים ניתן לשנות את תנאי ההלוואה באישור הבנק כמובן ובמקרה חירום ניתן למכור את הנכס ולהיפטר מהמשכנתא.

מחשבון משכנתא

מחשבון משכנתאהוא כלי לחישוב מסלולי משכנתאות שונים ובעזרתו תוכלו לחשב את סכום ההחזר החודשי שלכם. בתוך מחשבון משכנתא תצטרכו להזין מספר נתונים כגון סכום ההלוואה שאתם מעוניינים לבקש, מספר השנים להחזרת ההלוואה וגובה הריבית. מחשבון משכנתא הוא אומנם כלי חשוב שעשוי לסייע לכם רבות בבדיקת סוגי משכנתאות שונים, אך הוא בהחלט לא מהווה תחליף ליועצי משכנתאות מקצועיים ויש לכך שתי סיבות:

1)      מחשבון משכנתא יוכל לערוך חישובים על פי נתונים קבועים בלבד ויועצים מקצועיים, לעומת זאת, יכולים לתת אומדן כללי לעלייה עתידית של המדד והריבית במשק.

2)      מחשבון משכנתא עוזר אומנם לחשב את גובה ההחזרים ואת גובה הריבית שתשלמו, אך שלוקחים משכנתא יש תנאים רבים והרבה “אותיות קטנות” שתצטרכו להבין ולשם כך מחשבון משכנתא לא יוכל לעזור לכם.

זכאות למשכנתא

כמו בכל תחום אחר, גם בתחום הזה עלולות להתרחש אפליות הנובעות מדיעות קדומות וסטיגמות לא הוגנות. כדי למנוע אפליה מסוג כזה קבעה מדינת ישראל תקנות שמגנות על הציבור הכללי  מאפליה שעלולה ליצור חיץ בינם לבין הגשמת החלום. לבנק או לחברה שמציעה הלוואה אסור להתייחס למין, לדת או לגזע של מבקש השירות כשיקול האם לתת לו הלוואה או לא.

*אין לראות במאמר זה המלצה או מידע מקצועי

תגיות:

אפשרות התגובות נחסמה.