קבל עדכונים מMy Vacation
מרץ
11
מאת meytal

לטפל נכון במפרקים

בחורה בבריכה

זו בהחלט לא תופעה שמשויכת אך ורק לגיל מבוגר, וזו ללא ספק תופעה מטרידה שפוגעת מאוד באיכות החיים. כאבים בירך יכולים להתחיל ביום בהיר אחד ויכולים להתפתח בהדרגה במשך שנים. כך גם לגבי בעיות ברכיים, שרבים סובלים מהן. הבעיה היא שרובנו נוטים לדחות את הפניה אל אורטופד מומחה ברכיים או ירך וכך הבעיה אינה נפטרת מעצמה ואף מוחרפת.

בעיות במפרק הירך

החדשות הטובות עבור מי שסובל ממצב של כאבים בירך הן שלא מדובר בבעיה נדירה, ורבים סובלים ממנה. מפרק הירך הוא מפרק מרכזי בגופנו, ונושא עומס עצום בזמן של תנועה ועמידה. ראשה של עצם הירך מצופה בסחוס אשר מאפשר תנועה חלקה של הירך, מבלי שיגרם כאב וחיכוך של העצמות ושל המפרקים. כאשר מתעוררים כאבים בירך, יתכן ומדובר במצב של שחיקת הסחוס. כמעט שמונים אחוזים מבני 65 ומעלה עתידים לסבול ממצב שבו קיימת שחיקה מסוימת של הסחוס המפרקי.

לסבול מבעיות ברכיים

כאשר מתעוררים כאבים בירך, מומלץ מאוד שלא להזניח אותם ולגשת לטיפול אצל רופא מומחה. כך גם הדבר כשמדובר בכאבי ברכיים. ממש לא כדאי לדחות את הטיפול בבעיה וחשוב לפנות לרופא אורטופד מומחה ברכיים על מנת לאבחן אותה. רופא מומחה בתחום ידע להעריך מה גורם לכאבים והאם הם נגרמים מדלקת או משחיקה כלשהי. כמו כן הוא ידע להתאים את סוג הטיפול כדי להקל על התסמינים ולמנוע כאבים מיותרים.
בעיות ברכיים, ממש כמו מצב של כאבים בירך, אינם נחלתם הבלעדית של אנשים מבוגרים. צעירים רבים בין אם בשל פציעות ספורט או עומס מתמשך על הברכיים פונים אל אורטופד מומחה ברכיים בתלונות על כאבים וקושי בתנועה. ככל שנקדים לפנות לרופא מומחה ולטפל בבעיה, כך גם הטיפול יהיה פשוט יותר ושמרני יותר.

הגורמים להופעת כאבים

ישנן סיבות שונות שגורמות להופעת כאבים בירך. חשוב לזכור שלא בכל מקרה של כאבים בירך יש צורך בביצוע ניתוח. פניה אל רופא מומחה מאפשרת למצוא את הגורם שבגללו נגרם הכאב. בין הסיבות להופעת כאבים בירך ניתן למנות דלקות סביב המפרק של הירך, אשר פוגעות בגידים ובשרירים, טראומה שנגרמה לירך (וכך בדומה לפניה אל אורטופד מומחה ברכיים כאשר יש קרע במיניסקוס, יש צורך בפניה לרופא מומחה), כאבי גב, חוסר באספקת הדם לחלק ממפרק הירך או שינויים ניווניים.
כפי שראינו, הסיבות להופעת הכאבים הן שונות וחשוב לדעת לאבחן אותן בצורה נכונה. בשלב ראשון תהייה עדיפות לטיפול שמרני באמצעים שאינם ניתוח. פניה לביצוע ניתוח בשל כאבים בירך, תהייה על פי רוב כאשר הכאבים הולכים ומתגברים ומתרחשת פגיעה באיכות החיים. זאת כמובן לאחר שמוצו כל האפשרויות שאינן ניתוח. במהלכו של הניתוח, תתבצע החלפה של מפרק הירך הפגוע, במשתל שידמה את התנועה הטבעית של המפרק. לאחר הניתוח יש צורך בשיקום. עם סיומו של השיקום כאבי הירך אמורים להיפסק.

 

 

תגיות:

אפשרות התגובות נחסמה.