קבל עדכונים מMy Vacation

רכישת דירה היא עסקה בסקאלה הגדולה ביותר שרובנו נעשה במהלך חיינו – עסקה שאת חלקה אנחנו משלמים בכסף שעוד אין ברשותנו וזאת באמצעות הלוואת משכנתא. באופן טבעי  לקיחת משכנתא צריכה להיעשות מתוך שיקול דעת ולאחר בחינה של תחרשים אפשריים בשוק תכניות שונות בבנקים שונים, והכרה של המשמעויות והאותיות הקטנות שבבסיס המשכנתא.

חישוב נכון של העלויות הריאליות שתשלמו בסופו של יום מול היכולת הכלכלית שלכם כפי שאתם צופים אותה בעתיד והבנה של הסעיפים השונים בחוזה המשכנתא הם קריטיים ללקיחת הלוואת משכנתא מותאמת וטובה עבורכם.

מחשבון משכנתא

אתרים של בנקים למשכנתאות וחברות ביטוח שונות מציעים מחשבון משכנתא שיכול לעזור לכם להעריך את סדר הגודל של ההוצאה שלכם.

אחד הדברים שהכי מעניינים אנשים לקראת לקיחת משכנתא היא מה גובה ההחזר שישלמו עבורה – נתון שנקבע משילוב של גובה ההלוואה, הריבית ושנות ההחזר. מחשבון משכנתא יכול לעזור לכם להעריך את גובה ההחזר החודשי. מחשבון משכנתא יחשב את ההחזר החודשי לאחר שתזינו לתוכו נתונים של גובה ההלוואה והריבית.
מחשבון משכנתא מחשב את ההחזר הצפוי לפי לוח סילוקין – דרך מקובלת לחישוב החזרי הלוואות בקנה מידה כזה. מחשבון משכנתא בדרך כלל מבסס את החישוב על פי לוח שפיצר  או לפי לוח סילוקין קרן שווה.

קחו בחשבון את התשלומים הנוספים בלקיחת משכנתאות

גובה ההחזר של משכנתא הוא בהחלט רלוונטי ומעניין אבל חשוב גם לוודא מראש שיש לכם את היכולת להחזיר את המשכנתא החודשית בהתאם לתוכנית ושאתם גם מסוגלים לחיות  ולנהל חיים נורמליים במקביל. רכישת דירה היא עסק מסובך שדורש מעורבות עם כל מיני גורמים בירוקרטיים שעל כל אחת מההתקשרויות האלה גם משלמים. תשלומים נלווים ללקיחת משכנתא כוללים תשלומים על כל פעולה בטאבו (הוצאת נסח טאבו, רישום משכנתא) וברשם המשכונים. שכר טרחה לשמאי, שמעריך את הנכס ולנוטריון שיהפוך הכל לחוקי. בנוסף יש עמלת פתיחת תיק בבנק וביטוחים : ביטוח נכס, ביטוח מבנה וביטוח חיים.

ריבית קבועה או משתנה בלקיחות משכנתא?

התשובה על השאלה האם לקחת ריבית קבועה או משתנה, תלויה בסגנון ניהול הסיכונים שלכם וגם במצב בשוק. משכנתאות בריבית משתנה יכולות להתגלות כמשתלמות אך מערבות גורם סיכון גדול יותר. מי שרוצה להתנהל בצורה בטוחה וללא סיכונים מיותרים ולדעת בכל חודש בדיוק כמה הוא הולך לשלם – ילך על משכנתאות ריבית קבועה.

נקודות יציאה והצמדות

המשכנתאות הפשוטות יותר הן שקליות ותלויות אך ורק בשיעור ריבית הפריים. הכי פשוט לנהל אותן ואין בעיה לקבוע נקודות יציאה בכל זמן. באופן כללי קיימת טענה לגבי משכנתאות השקליות לפיה היקף ההחזר החודשי עליהן הכי נמוך. יחד עם זאת השינוי בשיעור התשלום החודשי יכול להשתנות מאוד מחודש לחודש ולהקשות אל ההתנהלות הכלכלית בבית. לא מעט לוקחי משכנתאות בוחרים בלקיחת משכנתאות צמודות מט”ח, בדרך כלל דולר או יורו. הריבית עליהן נקבעת על פי ריבית הליבור, של השוק הלונדוני המתעדכנת אחת למספר חודשים. בשל התנודות החדות בשערי מטבעות החוץ, גם ההחזר החודשי של משכנתאותכאלה יכול מאוד להשתנות. משכנתאות צמודת מט”ח מתאימות במיוחד למי שמרוויח במטבע חוץ.

*אין לראות במאמר זה המלצה או מידע מקצועי .

תגיות:

אפשרות התגובות נחסמה.